Jednolity Plik Kontrolny

Początek roku oznacza zmiany w prawie i nowe przepisy. Z dniem 1 stycznia zaczął obowiązywać Jednolity Plik Kontrolny dla mikro przedsiębiorców. Jego zadaniem jest ułatwienie prowadzenia kontroli podatkowych. Przyjrzyjmy się jak wygląda w praktyce i którzy mikro przedsiębiorcy zostaną zobowiązani do jego przesyłania.

Na czym polega Jednolity Plik Kontrolny?

Jak już zostało wspomniane zadaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego jest prowadzenie sprawnych kontroli podatkowych. Przedsiębiorcy za pomocą JPK przesyłają do Ministerstwa Finansów informacje dotyczące danych podatkowych.

Za pomocą JPK dane generowane są elektroniczne i w takiej formie przesyłane do kontroli. Od 1 stycznia 2018 roku do przesyłania JPK zobowiązani zostali również mikro przedsiębiorcy.

Jakie warunki należy spełnić, aby przesłać Jednolity Plik Kontrolny?

Jak się okazuje każdy mikro przedsiębiorca zostanie zobowiązany do przesłania danych podatkowych drogą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Obowiązek ciąży również na jednoosobowych działalnościach gospodarczych pomimo iż nie zatrudniają pracowników. By spełnić warunki do przesłania JPK przedsiębiorca powinien zatrudniać mniej niż dziesięciu pracowników rocznie oraz jego dochód roczny nie przekroczył 2 mln euro.

W okresie przejściowym wprowadzanych przepisów przedsiębiorcy zobowiązani do przesyłania JPK mają obowiązek od 1 stycznia na przesłanie JPK-VAT, natomiast do 1 lipca na przesłanie e-kontroli, ale na wezwanie przez organ podatkowy.

Co zmienia Jednolity Plik Kontrolny?

Korzyścią płynącą z JPK jest przede wszystkim usprawnienie przesyłania dokumentacji podatkowej do odpowiednich organów, a co za tym idzie zmniejszenie kontroli podatkowych w firmach.

Przedsiębiorcy dzięki regularnemu przesyłaniu pliku JPK będą mieć większą kontrolę nad działalnością swojej firmy, a przy tym monitorować i kontrolować ewentualne nieprawidłowości finansowe.

Na dzień dzisiejszy przedsiębiorcy zobowiązani są głównie do przesyłania wyłącznie pliku JPK-VAT, natomiast inne pliki zobowiązani są przechowywać na wypadek ewentualnej kontroli podatkowej.

Struktura przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *