podatki

Podatki dla firm

Jednolity Plik Kontrolny w praktyce

Początek roku oznacza zmiany w prawie i nowe przepisy. Z dniem 1 stycznia zaczął obowiązywać Jednolity Plik Kontrolny dla mikro przedsiębiorców. Jego zadaniem jest ułatwienie prowadzenia kontroli podatkowych. Przyjrzyjmy się jak wygląda w praktyce i którzy mikro przedsiębiorcy zostaną zobowiązani do jego przesyłania czytaj dalej.

Jakie koszty podatkowe pomniejszają podatek dochodowy? cz. 1

Generowanie kosztów w firmie powoduje obniżenie podatku dochodowego, który każda firma zobowiązana jest odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Jak się okazuje małe firmy, nie mają możliwości uwzględnienia wszystkich zakupów w kosztach czytaj dalej

Jakie koszty podatkowe pomniejszają podatek dochodowy? cz. 2

W pierwszej części artykułu pisaliśmy o najczęstszych kosztach, które można uwzględnić w odliczeniu podatku dochodowego. Jak się okazuje, firma ma prawo pomniejszyć podatek o takie koszty jak wynajem biura, nabycie sprzętu biurowego oraz IT, konto firmowe czy biuro rachunkowe. Natomiast z rozwagą musimy rozliczać koszty związane z funduszem reprezentacyjnym czytaj dalej.

Podatek VAT na nowych zasadach

Zamiast czekać 2 miesiące na zwrot podatku VAT przedsiębiorcy będą mogli go otrzymać już po 25 dniach. Tak zwany przyspieszony zwrot będzie uzależniony od kilku czynników czytaj dalej.

Ubezpieczenie chorobowe po nowemu

Styczeń to miesiąc wchodzących w życie zmian. Od przyszłego roku na nowych zasadach będzie wypłacane ubezpieczenie chorobowe. Nowa ustawa regulująca wypłatę świadczeń chorobowych ma za zadanie zmniejszenie zadłużenia z tytułu nie opłaconych składek zdrowotnych czytaj dalej.

Raport Jednolitego Pliku Kontrolnego

Raport Jednolitego Pliku Kontrolnego ma za zadanie wprowadzić porządek podatkowy. Nowy podatek ma głównie dotknąć sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Pierwsze przesłanie JPK przedsiębiorcy powinni zrobić do 25 lutego 2017 roku czytaj dalej.

Nowy system informatyczny uszczelniający podatek VAT

Nowy system informatyczny ma za zadanie uszczelnić podatek VAT. Będzie gromadził dane o podatnikach podatku VAT. Nowy system ma ulepszyć procedurę ściągania podatku, pierwsze efekty będzie widać już po rozliczeniu ubiegłego roku czytaj dalej.

Zmiany w podatku CIT dla małych firm

Zmiany w podatku podatku CIT ma ułatwić życie przedsiębiorstw. Zmniejszenie składki obejmuje 4 pkt proc. z 19 proc. do 15 proc. Zmiany zmniejszające podatek CIT zostały zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych. Ustawa została podpisana przez prezydenta i wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku czytaj dalej.

Zmiany w uldze amortyzacyjnej

Rząd od dawna zapowiadał wsparcie dla przedsiębiorców, tym razem proponuje ulgę amortyzacyjną. Jest to kontynuacja Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Proponowane zmiany w nowelizacji ustawy o PIT i CIT wprowadzą wiele udogodnień dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jednak eksperci wskazują, że aby ulga podatkowa przyniosła wymierne korzyści, przedsiębiorcy powinni sięgnąć do swoich kieszeni w celu inwestycji we własne działalności gospodarcze czytaj dalej.

Jednolity podatek dla przedsiębiorców

Jednolity podatek dla przedsiębiorców ma za zadanie połączyć dwa podatki, mianowicie składki ZUS orazskładki Narodowego Funduszu Zdrowia. Ujednolicenie podatków jest konsekwencja zmian jakie były wprowadzane w ostatnich latach w ordynacji podatkowej. Nowelizacja ma zlikwidować ulgę podatkową oraz wprowadzić wyższą kwotę wolną od podatku czytaj dalej.

 

Zmiany w przepisach dotyczących CEIDG

Z dniem 1 stycznia 2017 roku ma wejść w życie szereg zmian, które będą również dotyczyły ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Niewątpliwie wprowadzane zmiany zmienią zakres informacji, jakie można uzyskać z CEIDG. Projekt zmian opracowywany jest przez Ministerstwo Rozwoju. Główne zmiany wprowadzone mają w znacznej mierze chronić interesy przedsiębiorców czytaj dalej.

 

Korzyści płynące z uszczelnienia podatku VAT dla podatników

Nowa ustawa o podatku VAT ma za zadanie uszczelnić i usprawnić system podatkowy w Polsce. Jednak nie jest ona skierowana przeciwko przedsiębiorcą, znajdą oni w niej wiele korzystnych dla siebie zmian. Wprowadzone modyfikacje mają się przyczynić do zmniejszenia podatku VAT w przyszłości. Rząd planuje obniżenie podatku VAT w 2019 roku. Na razie podatek VAT obowiązuje na tym samym poziomie, czyli 8 proc. i 23 proc. czytaj dalej.

Nowy podatek dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy zostaną zobligowani do płacenia nowego podatku, mowa mianowicie o Raportowaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego. Na razie nowy projekt budzi wiele wątpliwości wynikających z niewiedzy przedsiębiorców. Nie wiele mówi się o tym projekcie. Nowy podatek ma głównie dotknąć sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw czytaj dalej.

 

Czy działalności gospodarcze będą miały więcej swobody?

Na 22 lutego br. planowane jest podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowelizacja ma znaczny wpływ na młode firmy, które rozpoczynają swoją działalność wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Dzięki wprowadzanym zmianom przedsiębiorcy będą mieli możliwość oszacowania opłacalności przyszłej działalności firmy oraz wpływ poszczególnych ustaw czytaj dalej.

Komu opłaca się być płatnikiem podatku VAT?

To czy jesteśmy płatnikami podatku VAT zależy głównie od tego jakie dochody przynosi nasze przedsiębiorstwo. Z reguły jeśli dochód firmy nie przekracza rocznie 150 tys zł przedsiębiorca nie decyduje się na posiadanie statusu czynnego płatnika VAT. W przypadku natomiast, gdy dochody zaczynają przekraczać tą granicę, to przedsiębiorstwo zobowiązane jest zgłosić w odpowiednim Urzędzie Skarbowym obowiązek podatku VAT czytaj dalej.

4 fakty o KAS, o których nie wiedziałeś

Krajowa Administracja Skarbowa ruszyła pełna parą i już niebawem możemy się spodziewać pierwszych jej efektów działania, mowa oczywiście o kontrolach. Podstawowa kwestia, która dotyczy KAS to zmiana uprawnień urzędników. Na podstawie wprowadzonej ustawy urzędy skarbowe połączyły się z urzędami celnymi. Połączenie urządów jest kontynuacja prowadzonej od miesięcy polityki uszczelniania ordynacji podatkowej. Działania KAS mają za zadanie poprawić skuteczność ściągania obowiązkowych podatków. Poniżej kilka faktów o KAS czytaj dalej.

Powstanie Policja Skarbowa

Policja skarbowa będzie połączeniem urzędów skarbowych i urzędów celnych. Nie bez przyczyny nazwany został policją skarbową, która zostanie wyposażone w szereg nowych narzędzi. Nowy urząd wprowadza ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej, jest to kontynuacja polityki uszczelniania ordynacji podatkowej w Polsce czytaj dalej.

Zmiany w składkach ZUS dla małych firm

ZUS dla małych przedsiębiorców do renowacji. Zakładanie firmy nie jest trudne, schody zaczynają się, gdy musimy opłacić pierwsze składki do ZUS dla firm. Sektor małych przedsiębiorstw jest dość mocno obciążony wysokościami składek ZUS. Jednak pojawiła się propozycja zmian w nowelizacji ustawy o wysokości składek ZUS. Według nowych zasad wysokość składek ZUS w 2018 roku będzie naliczana proporcjonalnie do wysokości osiąganych dochodów czytaj dalej.

ABC podatku dochodowego dla firm

ABC podatku dochodowego pomoże wam na wybranie odpowiedniej firmy opodatkowania. Nie można legalnie prowadzić przedsiębiorstwa bez wcześniejszego wyboru formy opodatkowania. Zakładając firmę, jesteśmy zobowiązani do wyboru modelu podatkowego, według którego będziemy rozliczać naszą firmę. Wybrany model wpływa również na późniejszą zdolność kredytową. Wnioskując o kredyt dla firm,przedkładamy w banku rozliczenia podatkowe, z których wynika jaką formę opodatkowania wybraliśmy. Przy wyborze modelu należy kierować wysokością płaconych podatków oraz kosztami księgowymi czytaj dalej.

Podatek VAT 2017- 3 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Podatek VAT zmienia się jak w kalejdoskopie. Od początku roku zaszły cztery najważniejsze zmiany w podatku VAT 2017. Jedne ułatwiają funkcjonowanie firm, inne nieco utrudniają, ale obowiązują i dobrze jest je znać. Zazwyczaj największe zmiany dotyczą sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw czytaj dalej.

Konta firmowe do wglądu Krajowej Administracji Skarbowej

Konta firmowe pod lupą Urzędów Skarbowych. Nowe zmiany, jakie mają wejść w życie od września, dotkną aż 80 tysięcy firm w Polsce. Projekt zmiany ordynacji podatkowej jest konsekwencją utworzenia nowego organu, który ma stać na straży ściągalności podatków. Wprowadzane zmiany mają za zadanie zwiększyć wpływy do budżetu. Konta firmowe będą raportowane przez bank i przesyłane do KAS czytaj dalej

Podatek VAT 2017 – 3 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Podatek VAT zmienia się jak w kalejdoskopie. Od początku roku zaszły cztery najważniejsze zmiany w podatku VAT 2017. Jedne ułatwiają funkcjonowanie firm, inne nieco utrudniają, ale obowiązują i dobrze jest je znać. Zazwyczaj największe zmiany dotyczą sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw czytaj dalej.

 


Konta firmowe do wglądu Krajowej Administracji Skarbowej

Konta firmowe pod lupą KASKonta firmowe pod lupą Urzędów Skarbowych. Nowe zmiany, jakie mają wejść w życie od września, dotkną aż 80 tysięcy firm w Polsce. Projekt zmiany ordynacji podatkowej jest konsekwencją utworzenia nowego organu, który ma stać na straży ściągalności podatków. Wprowadzane zmiany mają za zadanie zwiększyć wpływy do budżetu. Konta firmowe będą raportowane przez bank i przesyłane do KAS czytaj dalej.


Zmiany w składkach ZUS

Zakładanie firmy nie jest trudne, schody zaczynają się, gdy musimy opłacić pierwsze składki do ZUS dla przedsiębiorców. Sektor małych przedsiębiorstw jest dość mocno obciążony wysokościami składek ZUS. Jednak pojawiła się propozycja zmian w nowelizacji ustawy o wysokości składek ZUS. Według nowych zasad wysokość składek ZUS w 2018 roku będzie naliczana proporcjonalnie do wysokości osiąganych dochodów czytaj dalej.


ABC podatku dochodowego

Nie można legalnie prowadzić przedsiębiorstwa bez wcześniejszego wyboru formy opodatkowania. Zakładając firmę, jesteśmy zobowiązani do wyboru modelu podatkowego, według którego będziemy rozliczać naszą firmę. Wybrany model wpływa również na późniejszą zdolność kredytową. Wnioskując o kredyt dla firm, przedkładamy w banku rozliczenia podatkowe, z których wynika jaką formę opodatkowania wybraliśmy czytaj dalej.


4 fakty o KAS, o których nie wiedziałeś

Krajowa Administracja Skarbowa ruszyła pełna parą i już niebawem możemy się spodziewać pierwszych jej efektów działania, mowa oczywiście o kontrolach. Podstawowa kwestia, która dotyczy KAS to zmiana uprawnień urzędników. Na podstawie wprowadzonej ustawy urzędy skarbowe połączyły się z urzędami celnymi. Połączenie urządów jest kontynuacja prowadzonej od miesięcy polityki uszczelniania ordynacji podatkowej. Działania KAS mają za zadanie poprawić skuteczność ściągania obowiązkowych czytaj dalej.


Powstanie Policja Skarbowa

Spore zmiany szykują się w kwestii administracyjnej, mianowicie dotychczasowe urzędy skarbowe oraz urzędy celne zostaną połączone w jeden organ pod nazwą urząd celno-skarbowy. Nie bez przyczyny nazwany został policją skarbową, która zostanie wyposażone w szereg nowych narzędzi. Nowy urząd wprowadza ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej czytaj dalej.


Czy działalności gospodarcze będą miały więcej swobody?

Na 22 lutego br. planowane jest podpisanie przez prezydenta nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowelizacja ma znaczny wpływ na młode firmy, które rozpoczynają swoją działalność wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. Dzięki wprowadzanym zmianom przedsiębiorcy będą mieli możliwość oszacowania opłacalności przyszłej działalności firmy czytaj dalej...


Komu opłaca się być płatnikiem podatku VAT

komu opłaca się być płatnikiem podatku vat

To czy jesteśmy płatnikami podatku VAT zależy głównie od tego jakie dochody przynosi nasze przedsiębiorstwo. Z reguły jeśli dochód firmy nie przekracza rocznie 150 tys zł przedsiębiorca nie decyduje się na posiadanie statusu czynnego płatnika VAT. W przypadku natomiast, gdy dochody zaczynają przekraczać tą granicę, to przedsiębiorstwo zobowiązane jest zgłosić w odpowiednim Urzędzie Skarbowym obowiązek podatku VAT czytaj dalej.


Korzyści płynące z uszczelnienia podatku VAT

Korzysci płynące z podatku VATNowa ustawa o podatku VAT ma za zadanie uszczelnić i usprawnić system podatkowy w Polsce. Jednak nie jest ona skierowana przeciwko przedsiębiorcą, znajdą oni w niej wiele korzystnych dla siebie zmian. Wprowadzone modyfikacje mają się przyczynić do zmniejszenia podatku VAT w przyszłości. Rząd planuje obniżenie podatku VAT w 2019 roku. Na razie podatek VAT obowiązuje na tym samym poziomie, czyli 8 proc. i 23 proc. czytaj dalej.


Nowy podatek dla przedsiębiorców

nowy podatekPrzedsiębiorcy zostaną zobligowani do płacenia nowego podatku, mowa mianowicie o Raportowaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego. Na razie nowy projekt budzi wiele wątpliwości wynikających z niewiedzy przedsiębiorców. Nie wiele mówi się o tym projekcie. Nowy podatek ma głównie dotknąć sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw czytaj dalej.

 


Ujednolicona danina dla przedsiębiorców

ujednolicona daninaUjednolicona danina ma za zadanie połączyć dwa podatki, mianowicie składki płacone na rzecz ZUS oraz składki płynące do Narodowego Funduszu Zdrowia. Nowa zmiana przepisów podatkowych ma za zadanie w jednolity sposób uregulować kwestie podatkowe, które były zmieniane przez lata, ale nie przynosiło to wymiernych skutków. Według wstępnych planów nowelizacja ma zlikwidować ulgę podatkową oraz wprowadzić wyższą kwotę wolną od podatku czytaj dalej.


Zmiany w przepisach CEIDG

zmiany w przepisachZ dniem 1 stycznia 2017 roku ma wejść w życie szereg zmian, które będą również dotyczyły ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Niewątpliwie wprowadzane zmiany w znacznym stopniu zmienią zakres informacji, jakie można uzyskać z CEIDG. Projekt zmian opracowywany jest przez Ministerstwo Rozwoju. Główne zmiany wprowadzone mają w znacznej mierze chronić interesy przedsiębiorców czytaj dalej.

 


Zmniejszenie podatku CIT

Zmniejszenie Podatku CITObniżenie stawek podatku CIT ma ułatwić życie przedsiębiorstw. Zmniejszenie składki obejmuje 4 pkt proc. z 19 proc. do 15 proc. Zmiany zmniejszające podatek CIT zostały zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych. Ustawa została podpisana przez prezydenta i wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku czytaj dalej.

 


Zmiany w uldze amortyzacyjnej

Ulga AmortyzacyjnaRząd od dawna zapowiadał wsparcie dla przedsiębiorców, tym razem proponuje ulgę amortyzacyjną, która tym samym będzie kontynuacją Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Proponowane zmiany w nowelizacji ustawy o PIT i CIT wprowadzą wiele udogodnień dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jednak eksperci wskazują, że aby ulga podatkowa przyniosła wymierne korzyści, przedsiębiorcy powinni sięgnąć do swoich kieszeni w celu inwestycji we własne działalności gospodarcze czytaj dalej.


Raport Jednolitego Pliku Kontrolnego

Jednolity Plik KontrolnyPrzedsiębiorcy zostaną zobligowani do płacenia nowego podatku, mowa mianowicie o Raportowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Nowy podatek ma głównie dotknąć sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Pierwsze przesłanie JPK przedsiębiorcy powinni zrobić do 25 lutego 2017 roku czytaj dalej.

 


Nowy system informatyczny uszczelniający podatek VAT

Nowy system informatycznyPolityka uszczelniania podatku VAT ma swoją kontynuację, tym razem rząd zapowiedział walkę z nierzetelnymi podatnikami i wytacza działa w postaci systemu informatycznego, który będzie gromadził dane o podatnikach podatku VAT. Nowy system ma ulepszyć procedurę ściągania podatku, pierwsze efekty będzie widać już po rozliczeniu ubiegłego roku czytaj dalej.