Raport Jednolitego Pliku Kontrolnego

Raport Jednolitego Pliku Kontrolnego ma za zadanie wprowadzić porządek podatkowy. Nowy podatek ma głównie dotknąć sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Pierwsze przesłanie JPK przedsiębiorcy powinni zrobić do 25 lutego 2017 roku.

Kogo obejmą nowe zobowiązania podatkowe?

Obowiązkiem raportowania objęte zostały małe i średnie przedsiębiorstwa. Obowiązek zostanie nałożony z dniem 1 stycznia 2017 roku, a do 25 lutego bieżącego roku należy przesłać plik za miesiąc styczeń.

Zadaniem raportu ma być przekazywanie danych wprost do Ministerstwa Finansów. Bez wątpienia jest to spore uproszczenie procedury raportowania. Raport Jednolitego Pliku Kontrolnego zostanie podzielony na dwie części. Jedna część będzie odpowiadać za ewidencje podatku VAT, natomiast druga za struktury wysyłane na żądanie.

Należy zaznaczyć, że część raportu odpowiedzialna za ewidencję podatku VAT będzie wymagana do przesyłu raz w miesiącu. Ponadto w pliku należy zmienić nazwy kolumn oraz ich kolejność. Przedsiębiorcy powinni również przygotować się na sprawdzenie poprzednik plików kontrolnych.

W jaki sposób wysyłany będzie Jednolity Plik Kontrolny?

Przede wszystkim plik będziemy wysyłany w strukturze jednolitej dla wszystkich przedsiębiorców. Raport kontrolny odbierany będzie przez system Ministerstwa Finansów.

Wszelkie rozliczenia z dniem wejścia raportu kontrolnego będą się odbywały drogą elektroniczną. Jeśli przedsiębiorstwa rozliczały się do tej pory w sposób odręczny, to czekają je spore zmiany. Każdy przedsiębiorca zostanie zobowiązany do dostosowania się do nowych wytycznych raportu.

Niestety plik jest dość skomplikowany i do jego wysłania niezbędne jest posiadanie odpowiedniego środowiska. Niemożliwe jest przesłanie pliku standardową drogą, ponieważ jest on zapisany w odpowiedniej strukturze, ponadto przesyłanie będzie się odbywało na wyznaczony ściśle adres.

Jakie są opinie ekspertów dotyczące Jednolitego Pliku kontrolnego?

Pojawiają się już pierwsze opinie na temat nowej ustawy. Zdaniem ekspertów raportowanie będzie uszczegółowieniem istniejącej deklaracji podatku VAT. Plik będzie bardziej szczegółowy i bogaty w wiedzę o podatku, jaki odprowadza przedsiębiorca.

Dla przykładu, jeśli przedsiębiorstwo prowadzi działalność na terenie kraju, to w pliku będą zawarte poszczególne transakcje, jakie zostały zawarte w czasie rozliczania deklaracji podatku VAT. Raport ma za zadanie uszczelnić proces podatkowy w naszym kraju.

Najwięcej obaw wśród przedsiębiorców budzi wprowadzenie modułu wysyłania Raportu. Ze wstępnych informacji wynika, że raportowanie nie będzie prostym manewrem. Przedsiębiorców interesuje głównie jaki okres będą mieli na przygotowanie się do wysyłania. Niebawem ma się pojawić więcej informacji związanych z Plikiem Kontrolnym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *