Jak założyć firmę przez telefon?

Jak założyć firmę przez telefon? Nic trudniejszego wystarczy zadzwonić pod odpowiedni numer telefonu. Od stycznia bieżącego roku można założyć działalność gospodarczą bez wychodzenia z domu. Do tej pory założenie firmy było możliwe tylko wyłącznie w urzędzie. Te spore ułatwienia mają za zadanie przybliżyć administrację potencjalnym przedsiębiorcom. Coraz więcej spraw administracyjnych związanych z prowadzeniem działalności można załatwić dzięki platformie mobilnej e-administracja. Od kilku tygodnie łatwiejsze stało się również rejestrowanie firm.

Krok pierwszy – kontakt z konsultantem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Rejestracja działalności gospodarczej zawsze odbywa się w CEIDG. W związku z wprowadzonymi zmianami możliwe jest zarejestrowanie firmy poprzez kontakt z konsultantem. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie telefonu do biura informacji CEIDG (801 055 088).

W trakcie rozmowy z konsultantem należy przedstawić dokumenty niezbędne do zarejestrowania firmy, takie jak:

  • forma opodatkowania

  • podmiot działalności (kod PKD)

  • nazwa firmy.

Dzięki podaniu kilku niezbędnych informacji rejestracja przebiegnie znacznie sprawniej.

Po zakończonej rozmowie, w czasie której konsultant wypełni wniosek rejestracyjny firmy, otrzymamy wiadomość sms z potwierdzeniem złożenia wniosku rejestracyjnego. W wiadomości będzie znajdował się również kod z numerem wniosku.

Znajdź kredyt dla siebie

Krok drugi – wizyta w urzędzie gminy lub podpis elektroniczny

Jeśli nie posiadamy elektronicznego podpisu, to konieczna będzie wizyta w najbliższym urzędzie gminy. Urzędnik po przedstawieniu kodu z numerem wniosku rejestracyjnego naszej firmy oraz dokumentu tożsamości wydrukuje dla nas wniosek w celu złożenia podpisu.

Osoby, które posiadają podpis elektroniczny, mogą zarejestrować się w platformie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej, w tym celu należy odebrać z poczty e-mail z plikiem w formacie „xml”, który należy zaimportować do naszego profilu CEIDG. Zakończenie rejestracji firmy odbywa się poprzez zaczytanie kodu z elektronicznego podpisu.

Jak założyć firmę prze telefon


Jakie działalności gospodarcze zostały wykluczone z możliwości rejestracji firmy przez telefon?

Jak się okazuje, nie wszystkie działalności gospodarcze można zarejestrować korzystając z e-administracji. Istnieją branże, które zostały wykluczone z tego przywileju między innymi:

  • sprzedaż alkoholu

  • firmy zajmujące się odbiorem ścieków i odpadów

  • inne działalności zobowiązane do przedstawiania sprawozdań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *