Obrót gotówkowy w firmach

Obrót gotówkowy powoli odchodzi do historii, od stycznia przedsiębiorcy, których transakcje gotówkowe przekraczają 15 tys. zł będą zobowiązani do dokonywania płatności za pośrednictwem przelewów elektronicznych. Bez wątpienia obrót gotówkowy znacznie ułatwiał prowadzenie interesów, jednak przy wyższych kwotach będzie on niemożliwy. W wielu sytuacjach może to oznaczać zastój w interesie z powodu braku środków na kontach firmowych.

Obrót gotówkowy w Europie Zachodzniej

Jak się okazuje obrót gotówkowy objęty limitem w Europie Zachodniej to chleb powszedni. Pierwsze limity wprowadziła Hiszpania, a Portugalia idąc śladem swoich sąsiadów również ograniczyła możliwość prowadzenia transakcji gotówkowych.

Dla przykładu w Hiszpanii limit obrotu gotówkowego w przedsiębiorstwie wynosi 2,5 tys euro, niewątpliwie jest to kwota nieco niższa niż w przypadku Polski. Argumentem zarówno krajów Europy Zachodniej, jak również polskich prawodawców jest zmniejszenie szarej strefy.

Polska od lat stara się nadążać za trendami panującymi w innych krajach unijnych, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że i w przypadku limitów obrotu gotówkowego podążamy śladem naszych zachodnich sąsiadów. W Hiszpanii oraz Portugalii dzięki ograniczeniom w transakcjach udało się zwiększyć wpływy do Skarbu Państwa aż o 2 pkt procentowe.

Jakich opłat dotyczą zmiany w obrocie gotówkowym?

Polska również za główny powód ograniczenia transakcji gotówkowych podaje walkę z szarą strefą. Niewątpliwie jest to kolejny krok do uszczelnienia ordynacji podatkowej, a nowe zasady rozliczania się z kontrahentami są niejako kontynuacją wprowadzanych zmian.

Do końca 2016 roku limit transakcji gotówkowych wynosił 15 tys. euro. Po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy nie mogą dokonywać płatności gotówkowych na kwoty powyżej 15 tys. zł.

Eksperci zwracają uwagę, że zmniejszenie limitu transakcji może przynieść wpływy do Skarbu Państwa nawet o 2 mld zł.

Czy ustawa przewiduje odstępstwa?

Zmiany w obrocie gotówkowym nie dotkną głównie przedsiębiorstw, które prowadzą rozliczenia w formie potrąceń oraz umów barterowych. Do czasu wprowadzenia interpretacji do ustawy o obrocie gotówkowym, to właśnie transakcje w umowach barterowych stanowiły największe kontrowersje.

Dodatkowo firmy regulujące płatności za pośrednictwem przelewów PayPal oraz PayU również nie zostaną objęci limitem transakcji. Ustawa wprost reguluje kwestie przelewów internetowych, jako transakcji rejestrowanych elektronicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *