Podatek VAT zmienia się jak w kalejdoskopie. Od początku roku zaszły cztery najważniejsze zmiany w podatk VAT 2017. Jedne ułatwiają funkcjonowanie firm, inne nieco utrudniają, ale obowiązują i dobrze jest je znać. Zazwyczaj największe zmiany dotyczą sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Jednolity Plik Kontrolny
Zadaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego jest dostarczenie ewidencji dokonanych zakupów oraz sprzedaży. Pierwsze pliki kontrolne trafiły do Urzędów Skarbowych trafiły już w drugiej połowie lutego bieżącego roku. Raport wysyłany jest raz w miesiącu, dzięki czemu Ministerstwo Finansów ma pełny obraz płynności finansowej firmy.
Wprowadzone zmiany mają uporządkować ordynację podatkową. Kolejnym etapem Jednolitego Pliku Kontrolnego jest wysyłanie raportów z konta firmowych. Zadanie to spoczywa po stronie banków. Pierwsze raporty maja zostać wysłane już we wrześniu.
Nowy rodzaj płatności – split payment
Nowy rodzaj płatności dotyczy zmiany ustawy o podatku od towarów i usług. Znajdziemy w niej obowiązek zmiany systemu informatycznego, który odpowiedzialny jest za wprowadzenie limitów gotówkowych w firmach. Pierwsze zmiany mają zostać wprowadzone w styczniu przyszłego roku i będą zobowiązywać banki do prowadzenia darmowych rachunków VAT dla swoich klientów, czyli firm, które posiadają w banku konto firmowe.
Split Payment będzie polegał na podzieleniu płatności na należny podatek VAT. Dla przykładu firma budowlana kupując cegły otrzymuje fakturę i część netto będzie trafiała na konto firmowe natomiast podatek VAT na specjalny rachunek bankowy dostawcy. Zadaniem dostawcy jest określić w jaki sposób nastąpi rozliczenie za zakupiony towar.
Nowa akcyza
Nowa ordynacja podatkowa ma za zadanie walczyć z szerzącą się szarą strefą. Kolejnym krokiem jest nowa akcyza tytoniowa. Kontrola nad uprawami przejdzie w ręce państwa, a tym samym uprawcy będą zobowiązani do opłaty podatku za towary sprzedawane za granicę.
Jednym słowem więcej kontroli nad firmami ma usprawnić przepływ informacji o płynności finansowej firmy, ale jednocześnie usprawnić wysyłanie raportów kontrolnych. Nowa ustawa o podatku VAT 2017 ma za zadanie zmniejszyć szarą strefę i pomóc uczciwym przedsiębiorcom na rozwój.