split payment

Zmiany w ordynacji podatkowej mają za zadanie uszczelnienie podatku VAT i jednoczesne dążenie do likwidacji szarej strefy. Po wprowadzeniu Policji Skarbowej i Jednolitego Pliku Kontrolnego przyszła pora na wprowadzenie mechanizmu podzielnej płatności. Split Payment zrewolucjonizuje sposób dokonywania płatności za zakupione towary lub usługi. Przyjrzyjmy się bliżej podzielnej płatności.

Jak działa Split Payment?

Nowa forma odprowadzania podatku VAT zostanie wprowadzona już za kilka miesięcy. Split Payment ma obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Co najważniejsze nie będzie obowiązkowy, choć ustawodawca będzie namawiał do korzystania z tej formy płatności.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na otwarcie rachunku Split Payment będą zobowiązani do prowadzenia dwóch rachunków bankowych. Na jeden będzie wpływała kwota netto, a na rachunek VAT wartość opłacanego podatku.

Sprzedawca będzie miał do dyspozycji środki na koncie bankowym, natomiast kwota należnego podatku VAT będzie mogła być dysponowana tylko i wyłącznie do opłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym lub kontrahentom.

 

Jakie korzyści płyną z funkcji Split Payment?

Kwota należnego podatku VAT będzie przelewana na odpowiednie konto w banku, dzięki czemu przedsiębiorca nie będzie miał problemów z wykazaniem opłaconego należnego podatku. Ci sprzedawcy, którzy zdecydują się na otwarcie rachunku bankowego Split Payment nie będą podlegali ustawie o solidarnej odpowiedzialności.

Najważniejsze jest, aby odpowiednio przygotować firmę do mechanizmu podzielonej płatności. Przede wszystkim nie obejdzie się bez wizyty w banku, w którym posiadamy rachunek firmowy. Firmy zainteresowane podzieloną płatnością będą zobowiązane do złożenia wniosku o uruchomienie rachunku VAT. Ustawodawca zapewnia, że usługa ta będzie całkowicie pozbawiona dodatkowych opłat.

Poza kontem w banku, należy jednocześnie dostosować system księgowy, aby w prawidłowy sposób przetwarzał nowy przepływ środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *